IMG 20231215 105428
Κοινωνία & Πολιτισμός

Μάγνητες τυφλοί

Παρασκευή 15-12-2023, το σχολείο μας επισκέφθηκαν, η Πρόεδρος του Σωματείου Ατόμων με αναπηρία όρασης, κ. Βιβή Τεμπέλη, καθώς και η εθελόντρια Αλεξάνδρα Καβούρα και υλοποίησαν βιωματικές δράσεις με τους μαθητές και τις μαθήτριες, με στόχο την βιωματική κατανόηση τόσο των αναγκών όσο και των δυνατοτήτων των ατόμων με αναπηρία όρασης. Έτσι οι μαθητές και οι μαθήτριες οδήγησαν έναν “τυφλό” συμμαθητή τους, περπάτησαν κι οι ίδιοι ωσάν τυφλοί, γνώρισαν πώς τα άτομα με αναπηρία όρασης μπορούν να παίξουν σκάκι, uno αλλά και άλλα παιχνίδια, πώς μπορούν να διαβάσουν (σύστημα braille) και να γράψουν σε ειδική γραφομηχανή και ακόμη πώς μπορούν να παίξουν μπάλα! Τα παιδιά δοκίμασαν να παίξουν goalboal στα τυφλά, όπου η απώλεια έστω και για λίγα λεπτά της όρασης, όξυναν την ακοή, τη μνήμη και τις άλλες αισθήσεις τους. Ευχαριστούμε από καρδιάς την ευκαιρία που μας έδωσαν να “συν-αισθανθούμε”.

IMG 20231215 101952 1