εικόνα Viber 2024 02 19 12 02 24 000
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ Κοινωνία & Πολιτισμός

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΘΑΝΑΣΑΚΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Μαθητές που συμμετέχουν στο πολιτιστικό πρόγραμμα «Τα μουσεία του Βόλου», πλαισιωμένοι από συμμαθητές τους, επισκέφθηκαν τη Δευτέρα, στις 19-02-2024,  το Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου προκειμένου να καταγράψουν πληροφορίες, εικόνες και βίντεο του χώρου αυτού που φιλοξενεί αρχαιολογικά ευρήματα από τη νεολιθική περίοδο έως και τα ρωμαϊκά χρόνια. Η έκθεση αναπτύσσεται σε οκτώ αίθουσες και περιλαμβάνει ευρήματα από τις αρχαιολογικές έρευνες που πραγματοποιήθηκαν στο Νομό Μαγνησίας από τις αρχές του 20ου αιώνα έως τις μέρες μας. Ενημερωτικά κείμενα, σχέδια και φωτογραφίες βοήθησαν τους μαθητές να αποκτήσουν εμπεριστατωμένη άποψη για το είδος και τη χρήση των αρχαιολογικών ευρημάτων κατά την αρχαιότητα.